Kalervo Aalto in memoriam

Julkaistu: 18.05.2017

Oululainen Kalevo AALTO (93-v) menehtyi 7.5.2017

”Kalle” Aalto teki yli 60 vuotta aktiivisesti ja pyyteettömästi työtä Oulun Palloseuran ja suomalaisen jääpalloilun hyväksi ”ei rahasta, vaan rakkaudesta” niin kuin hän itse on kertonut.

Hän toimi ensin seuran juniorijoukkueiden valmentajana 1960–80-luvuilla. Sen jälkeen Aalto jatkoi seuran edustusjoukkueessa vuosina 1980–2010 eli toiset 30 vuotta joukkueenjohtajana, huoltajana, bussinkuljettajana ym. Kalle on ollut OPS:n jääpallon todellinen monitoimimies, joka vastasi  vuosikymmeniä mm. Palloseuran varusteiden hankinnoista sekä niiden kunnostamisesta ja varastoimisesta. Suomen Jääpalloliiton nuorten maajoukkueiden huoltajana Aalto toimi 1970–90-luvulla, mm. vuonna 1979, jolloin Suomi saavutti Helsingissä 17-vuotiaiden poikien maailmanmestaruuden. Se oli ensimmäinen suomalaisten palloilujoukkueiden maailmanmestaruus. Suomen Jääpalloliitto kutsui Kalervo Aallon liiton kunniajäseneksi kaudella 2013-14 sekä myöntänyt hänelle liiton kultaisen plaketin. Oulun Palloseura on kutsunut Aallon seuran kunniajäseneksi 2011.

Jääpalloväki jää kaipaamaan