Akilleen edarin kuulumisia

Julkaistu: 31.08.2018

Tiedote 31.8.2018.

Akilles Bandyn edustusjoukkueen syksyn ohjelma varmistunut

Akilles Bandyn edustusjoukkue on aloittanut jääharjoittelunsa elokuun alkupuolella. Ensimmäiset jääharjoitukset ovat jo näyttäneet, että Tommy Ekblomin ohjaama kesän fysiikkaharjoittelu on tuonut joukkueen pelaajien kestävyyteen ja voimaan selkeästi parannusta. Joukkueen päävalmentaja Antti Parviainen on ollut tyytyväinen näkemäänsä: ”On mukava vetää harjoituksia, kun jäällä on motivoitunut sekoitus nuoria ja kokeneita pelaajia, joiden fyysinen perusta on vahva. On erittäin hyvä, että Tommy on mukana koko kauden ja yhteistyössä pidämme huolta joukkueen nousujohtoisesta kehittämisestä kohti kauden tärkeimpiä pelejä.”

Akilles bandyn syksyn harjoittelu sisältää kolme jääharjoitusta viikossa, joihin ajat ovat löytyneet Porvoon jäähallista. Päävalmentajan vetämät jääharjoitukset on teemoitettu kehittämään pelaajien taitoja pelin eri osa-alueissa. Näiden yhteydessä ja lisänä joukkue harjoittelee Tommy Ekblomin johdolla yhdessä ja yksilöllisesti vahvistaen fyysisiä ominaisuuksia.

Syksyn ohjelmassa on Porvoossa pidettävä viikonloppuleiri syyskuun 21.–23. päivinä, jossa joukkue pääsee olemaan yhdessä jäällä tiiviisti ja hiomaan kaudelle asetettavaa tavoitetta. Ison jään tuntumaa joukkue hakee syyskuun viimeisenä viikonloppuna Ruotsin Uppsalan jääpallohallissa pidettävältä ottelu- ja harjoitusleiriltä. Leirin tarkoitus on valmentaa joukkuetta Ruotsin Sandvikenissa 11.–14. lokakuuta pelattavaan seurajoukkueiden maailmancupiin, jonne Akilles osallistuu yhdessä maailman parhaiden seurajoukkueiden kanssa.

Akilles Bandyn valmistautuminen kotoiseen Bandy-liigaan jatkuu Oulussa lokakuun viimeisenä viikonloppuna pelattavassa Suomen Cup turnauksessa. Tämän jälkeen luonnollisesti pikainen toive on saada kotiareena Pallokenttä jäätymään, jolloin ehdittäisiin pelata muutama harjoitusottelu kotijäällä ennen marraskuun puolivälissä käynnistyvän bandyliigan alkua.

Akilles bandyn päävalmentaja Antti Parviainen on tyytyväinen yhdessä seurajohdon kanssa sovitusta ohjelmasta, joka takaa mahdollisuudet valmistautua kauteen ammattimaisesti. Hänen mukaansa on erittäin hienoa, että seurajohto satsaa nykyiseen ryhmään, jossa mukana useita nuoria pelaajiin ja luoda heille mahdollisuudet kehittyä. ”Tämä on erittäin tärkeää, sillä joukkue uudistuu ja seuran omat nuoret lahjakkaat kasvatit ottavat vastuuta lähivuosina lisää. Joukkue ja etenkin nuoret tarvitsevat leiritystä sekä otteluita maailman parhaita vastaan kehittyäkseen. Päävalmentajana olen lupautunut olemaan mukana myös luomassa seuran valmennuksellista linjaa ja auttamaan nuorten joukkueiden valmentajia seuran omien nuorten pelaajien systemaattisessa kehittämisessä.”

Akilles Bandy on ilmoittanut Bandyliigan edustusjoukkueen lisäksi joukkueen Suomi-sarjaan ja joukkueet kaikkiin nuorten ikäluokkiin. Lisäksi seura pyörittää myös alkavalla kaudella suosittua maksutonta jääpallokoulua tiistaisin pallokentällä marraskuun puolivälistä alkaen kauden loppuun saakka. ”On hienoa, että jääpallo harrastuksena kiinnostaa ja löytyy toiminnan mahdollistavia yhteistyökumppaneita niin paikallisesti kuin valtakunnallisesti. Edustusjoukkueen pelaajatkin ovat lupautuneet apuvalmentajiksi vuorollaan jääpallokouluun ja itsekin olen paikalla, kun se vain on mahdollista.” Parviainen innostuneena päättää.

Lisätietoja:

Päävalmentaja Antti Parviainen 050-5997490

Puheenjohtaja Jari Kettunen 040-5141133

Varapuheenjohtaja Kari Janhunen 0400-48 69 09

Tiedottaja Pia Laakkonen 050-463 82 74

Bulletin 31.8.2018.

Akilles Bandy representationslagets höstprogram klart

Akilles Bandys herrlag har kört igång med isträningen i början av augusti. De första ispassen har redan visat att sommarens fysikträning under ledning av Tommy Ekblom har förbättrat spelarnas uthållighet och styrka. Huvudtränaren Antti Parviainen har varit nöjd: ”Det är trevligt att dra olika övningar när det finns en motiverad blandning av unga och erfarna spelare med en stark fysisk grund. Det är väldigt bra att Tommy är involverad under hela säsongen och tillsammans skall vi sträva efter att lagets formkurva ständigt pekar uppåt och är på topp inför de viktigaste spelen i slutet av säsongen.”

Akilles höst innehåller tre isträningar per vecka i ishallsrinken i Borgå. Träningarna, ledda av huvudtränaren har utformats för att utveckla spelarnas färdigheter i olika delområden av spelet. I samband med dessa och även utöver tränar laget tillsammans samt enskilt under Tommy Ekblom med tanke på att förbättra fysiken.

På höstprogrammet står ett veckoslutsläger i Borgå den 21-23 september, där laget samlas på och utanför isen för att finslipa målsättningen inför stundande säsong. Första skären på stor is kommer laget att ta den sista helgen i september i samband med ett match- och träningsläger i bandyhallen i Uppsala. Syftet med lägret är också att träna inför World Cup i Sandviken 11–14.10. där Akilles kommer att delta tillsammans med de bästa klubblagen i världen.

Förberedelserna för den inhemska bandyligan fortsätter sedan den sista helgen i oktober när Finlands Cup spelas i Uleåborg. Därefter hoppas man naturligtvis på att isläggningen på hemmaarenan, den förnyade Bollplanen skall lyckas. Önskan är att detta skulle ske i tid för att således kunna spela någon träningsmatch i Borgå, innan grundserien kör igång i mitten av november.

Akilles Bandys huvudtränare Antti Parviainen är tillfreds med det program som gjorts upp i samråd med klubbledningen, programmet möjliggör en proffsig förberedelse. Enligt Parviainen är det väldigt fint att ledningen vill satsa på den nuvarande truppen, bestående av ett flertal unga spelare, och skapa möjligheter för dem att utvecklas. ”Det här är väldigt viktigt eftersom laget förnyas och klubbens egna begåvade ungdomar kommer att ta ansvar de närmaste åren. Laget och då i synnerhet ungdomarna behöver läger samt matchar mot de bästa i världen för att utvecklas. Som huvudtränare har jag lovat vara med och skapa träningsriktlinjer i klubben, samt hjälpa tränarna i föreningens egna juniorlag till en mer systematisk utveckling av unga spelare. ”

Akilles Bandy har förutom representationslaget till Bandyligan också anmält ett lag till Suomi-Sarja och juniorlag i alla åldersgrupper. Dessutom kommer Akilles givetvis även att ordna den populära och kostnadsfria Bandyskolan från mitten av november till slutet av säsongen. ”Det är fantastiskt att bandy som hobby intresserar och det finns lokala och nationella samarbetspartners som satsar. Representationslagets spelare har lovat att i turer ställa upp som tränare i bandyskolan och jag kommer också att vara där när det är möjligt.” avslutar Parviainen ivrigt.

 

För mer information:

Huvudtränare Antti Parviainen 050-5997490

Ordförande: Jari Kettunen 040-5141133

Viceordförande: Kari Janhunen 0400-48 69 09

Informatör: Pia Laakkonen 050-463 82 74