Sami Laakkonen jatkaa uraansa Akilleksen vihreäpaidoissa ja seura uudistaa Brändiä

Julkaistu: 4.10.2018

Yksi Suomen kaikkien aikojen parhaista jääpalloilijoista Sami Laakkonen, 44 haluaa jatkaa uraansa Akilleksen vihreäpaitojen joukkueessa vuoden mittaisella sopimuksella. Laakkonen, joka pitkän uran aikana on voittanut MM kultaa, seurajoukkueiden maailman cupin ja Venäjän mestaruuden kahdesti sekä Suomen mestaruuden neljästi haluaa jatkaa menestyksekästä listaa ensi kaudella.

Alkava kausi on viides Akilleksen riveissä kymmenen vuotta Venäjän ammattilaisliigassa ja seitsemän vuotta Ruotsissa aikanaan ammattilaisena pelanneelle Sami Laakkoselle. Sami Laakkonen haluaa tuoda pelaamisensa ohella panoksensa Akilleksen omien nuorten pelaajien kehittymiseen.  ”Minusta on hienoa olla mukana tuomassa kokemustani joukkueeseen, joka on pitkälti porvoolainen ja koostuu nuorista sekä muutamista hieman kokeneemmista pelaajista, joilla kaikilla on halu kehittyä ja menestyä yhdessä. Oma motivaatio tehdä töitä Akilleksen joukkueen eteen on suuri. Luonnollisesti tulee muistaa, että tässä iässä pelaamisessa mennään päivä kerrallaan ja katsotaan mihin kroppa ja rahkeet joukkueen auttamisessa riittävät sekä millainen rooli minulle valmentajan silmissä kauden aikana kehittyy”.

Arkistokuva Pekka Huovila

Akilles jääpallo on alkavan kauden kynnyksellä halunnut myös uudistaa koko jääpalloseuran brändiä. Brändin ja varsinkin vaatemalliston luomiseen ammattilaisten lisäksi ovat osallistuneet joukko junioreiden vanhempia, edustusjoukkueen pelaajia sekä seuran hallitus. Nyt esiteltävät asut ovat laadukkaita ja hinnaltaan kilpailukykyisiä. Yhtenäinen vihreävalkoinen ilme näkyy varmasti alkavalla kaudella myös Pallokentän katsomoissa ja toivottavasti myös Porvoon katukuvassa. Vaatteita on mahdollisuus hankkia Porvoon Kalatalosta sekä suoraan seuran vaate vastaava Tom Liljendalilta tai seuran kotisivujen kautta.

Akilles Bandyn valmistautuminen kauteen on edennyt suunnitellusti. Viime viikonlopun Ruotsin leiri sekä pari harjoitusottelua palveli valmistautumista Sandvikenin maailman Cupiin ja edelleen koko kauteen. Akilles Bandy osallistuu yhdessä muiden maailman parhaiden joukkueiden kanssa Sandvikenin maailman Cupiin 11.10.–14.10.2018. Akilles kohtaa Sandvikenissa torstaina 11.10. klo 22.30 Hammarbyn, perjantaina 12.10. klo 12.45 Venäjän mestarin Neftyanikin ja lauantaina 13.10. klo 14.15 Ruotsalaisen Vetlandan.

Lisätietoja:

Puheenjohtaja Jari Kettunen 040-514 11 33

Varapuheenjohtaja Kari Janhunen 0400-48 69 09

Vaate vastaava Tom Liljendal 0400-36 83 15

 

Pressmeddelande 4.10.2018

Akilles Bandy

Sami Laakkonen fortsätter sin karriär i Akilles gröna färger och klubben förnyar sitt Bränd

En av Finlands genom tiderna bästa bandyspelare, Sami Laakkonen, 44 vill fortsätta sin karriär i Akilles grönskjortor med ett års kontrakt. Laakkonen, som under sin långa spelarbana har vunnit VM guld, föreningarnas World Cup och ryska mästerskapet två gånger samt finska mästerskapet fyra gånger vill förlänga denna framgångsrika lista inkommande säsong.

Säsongen blir den femte i Akilles led efter tio år i den ryska professionella ligan och sju år som proffs i Sverige. Sami Laakkonen vill förutom att spela bidra till utvecklingen av Akilles egna unga spelare. ”Det är fint att vara med och ge min erfarenhet till ett lag, som till stor del kommer från Borgånejden och består av ungdomar samt några mer erfarna spelare, vilka alla vill utvecklas och uppnå framgång tillsammans. Min motivation att arbeta för laget är på topp. Naturligtvis bör man komma ihåg att då man spelar i denna ålder får man ta en dag i sänder och lyssna på vad kroppen säger och hur långt insatsen räcker för att hjälpa laget, samt i vilken roll tränaren vill se mig spela och hur den utvecklas under säsongen.

 Akilles Bandy har också velat förnya hela bandyklubbens bränd inför början av säsongen. Förutom professionella designers har en grupp bestående av juniorers föräldrar, representanter för laget och klubbens styrelse varit inblandade i att skapa ett bränd och i synnerhet en klädkollektion. De nya kläderna är av hög kvalitet och finns till salu till konkurrenskraftiga priser. Den enhetliga grönvita imagen kommer säkert att ses på bollplanens läktare, men förhoppningsvis också i Borgå gatubild. Kollektionen kan köpas i Borgå Fiskhus, via klubbens hemsida kläder eller av föreningens klädansvariga Tom Liljendal.

Akilles Bandys förberedelser inför säsongen har fortsatt planenligt. Senaste helgens läger i Sverige och två träningsmatcher tjänade sitt syfte som förberedelse inför världscupen i Sandviken och den förestående säsongen. Akilles Bandy kommer tillsammans med de övriga bästa klubblagen i världen att delta i World Cup som spelas i Sandviken från 11 oktober till 14 oktober 2018. Akilles möter torsdag 11.10. kl. 22.30 Hammarby, fredag 12.10. kl. 12.45 ryska mästarlaget Neftyanik och på lördag 13.10. kl. 14.15 Vetlanda.

För mer information:

Ordförande Jari Kettunen 040-514 11 33

Viceordförande Kari Janhunen 0400-48 69 09

Klädansvarig Tom Liljendal 0400-36 83 15