Bandyliigan puolivälierät

Lohko A
Kampparit/JPS
Veiterä/Narukerä

Lohko B
HIFK/Botnia
Akilles/OLS

PUOLIVÄLIERÄT (pelataan paras kolmesta)

892 ke 20.02 Oulu 18:30 OLS - Akilles
891 ke 20.02 Hki, Kallio tj 19:00 HIFK - Botnia
890 ke 20.02 Hänni, Mikkeli 19:00 Kampparit - JPS
893 ke 20.02 Pori tj 19:00 Narukerä - Veiterä

894 la 23.02 Viitaniemi, Jkylä 15:00 JPS - Kampparit
897 la 23.02 Kisapuisto, LPR 15:00 Veiterä - Narukerä
895 la 23.02 Hki, Oulunkylä tj 15:00 Botnia - HIFK
896 la 23.02 Porvoo, Pallokenttä tj 15:00 Akilles - OLS

Mahdollinen kolmas ottelu
899 su 24.02 Hki, Kallio tj 13:00 HIFK - Botnia
901 su 24.02 Kisapuisto, LPR 13:00 Veiterä - Narukerä
898 su 24.02 Hänni, Mikkeli 13:00 Kampparit - JPS
900 su 24.02 Porvoo, Pallokenttä tj 13:00 Akilles - OLS


Puolivälierät ja välierät pelataan paras kolmesta -periaatteella ja puolivälierä-ottelut pelataan keskiviikkona 20.2., lauantaina 23.2. ja mahdollinen kolmas ottelu sunnuntaina 24.2.

Välierissä pelaavat vastakkain voittajat A-lohkon otteluista sekä voittajat B-lohkon otteluista. Finaalin selviytyvät voittajat A ja B lohkon välieristä ja häviäjät menevät pronssiotteluun. Ottelut pelataan keskiviikkona 27.2., perjantaina 1.3./lauantaina 2.3. ja mahdollinen kolmas ottelu sunnuntaina 3.3.
Puolivälierät ja välierät aloitetaan paremmin sijoittuneen kotikentällä keskiviikkona, mikäli joukkueiden välinen etäisyys on alle 300 km, muutoin huonomman kotikentällä ja seuraavat kaksi ottelua pelataan perjantaina/lauantaina ja sunnuntaina.
Mikäli ottelutilanne puolivälierissä, välierissä, finaalissa tai pronssiottelussa on tasan varsinaisen peliajan jälkeen, jatketaan ottelua 2 x 15 minuutin jatkoajalla (jatkoaika pelataan kokonaan). Jos ottelu on vielä jatkoajankin jälkeen tasan, suoritetaan rangaistuslyöntikilpailu ratkaisuun saakka liiton kilpailumääräysten mukaisesti.

Pelikenttä kunnostetaan ennen jatkoajan alkua mikäli kenttävaraukset mahdollistavat sen ja ottelun
erotuomaristo niin päättävät.

Finaali
Pelataan lauantaina 9.3. sarjassa paremmin sijoittuneen joukkueen kotikentällä.

Pronssiottelu

Pelataan yksi pronssiottelu. Ottelu pelataan sarjassa paremmin sijoittuneen kotikentällä.

Pronssiottelu pelataan perjantaina 8.3. tai lauantaina 9.3., ottelevat joukkueet sopivat yhdessä liiton kanssa ottelupäivän.

Bandyliigan ohjelma 2012-13

14.11.2012 vahvistettu ohjelma

HUOM: Bandyliigan otteluiden LiveScore-seurantaan avataan oma sivunsa.
HUOM: Sään tai muun tekijän takia muutettu otteluaika kannattaa tarkastaa joukkueiden omilta sivulta.
Update: 14.11.2012

Pe 23.11.2012
Veiterä ‒ Kampparit (19.00, Kisapuisto)

La 24.11.
Akilles ‒ ToPV (15.00, Pallokenttä)
Botnia ‒ OLS (15.00, Oulunkylä)
JPS ‒ Narukerä (15.00, Viitaniemi)
WP 35 ‒ HIFK (15.00, Kämäri)

Su 25.11.
Akilles ‒ OLS (13.00, Pallokenttä)
Botnia ‒ ToPV (13.00, Oulunkylä)
Veiterä ‒ Narukerä (13.00, Kisapuisto)

La 1.12.
ToPV ‒ Veiterä (15.00, ACE Arena)
HIFK ‒ Kampparit (15.00, Kallio)
WP 35 ‒ Akilles (15.00, Kämäri)
OLS ‒ JPS (15.00, Raksila)

Su 2.12.
OLS ‒ Veiterä (13.00, Raksila)
ToPV ‒ JPS (13.00, ACE Arena)
Botnia ‒ WP 35 (13.00, Oulunkylä)
Narukerä ‒ Kampparit (13.00, Porin tjr.)

To 6.12.
Veiterä ‒ HIFK (15.00, Kisapuisto)
Botnia ‒ JPS (15.00, Oulunkylä)

Pe 7.12.
Akilles ‒ Kampparit (19.00, Pallokenttä)

La 8.12.
JPS ‒ ToPV (15.00, Viitaniemi)
Botnia ‒ Kampparit (15.00, Oulunkylä)
WP 35 ‒ OLS (16.00, Kämäri)

Su 9.12.
JPS ‒ OLS (13.00, Viitaniemi)
WP 35 ‒ ToPV (13.00, Kämäri )
HIFK ‒ Narukerä (13.00, Kallio)

Ke 12.12.
Akilles ‒ Botnia (19.00, Pallokenttä)

To 13.12
Kampparit ‒ WP 35 (19.00, Hänski)

Ke 19.12.
Kampparit ‒ Botnia (19.00, Hänski)
JPS ‒ Veiterä (19.00, Viitaniemi)

La 22.12.
Veiterä ‒ WP 35 (15.00, Kisapuisto)

Ke 26.12., "Tapanin Derbyt"
HIFK ‒ Akilles (13.00 Kallio, TV: Yle Fem)
Kampparit ‒ Veiterä (15.00, Hänski)
Narukerä ‒ Botnia (15.00, Porin tjr.)
JPS ‒ WP 35 (15.00, Viitaniemi)
OLS ‒ ToPV (15.00, Raksila)

La 29.12.
ToPV ‒ HIFK (15.00, ACE Arena)
OLS ‒ Akilles (15.00, Raksila)
Botnia ‒ Narukerä (15.00, Oulunkylä)

Su 30.12.
ToPV ‒ Akilles (13.00, ACE Arena)
OLS ‒ HIFK (13.00, Raksila)

Ke 2.1.2013
Botnia ‒ Veiterä (18.30, Oulunkylä)

Pe 4.1.
Akilles ‒ Veiterä (19.00, Pallokenttä)
Kampparit ‒ JPS (19.00, Hänski)

La 5.1.
WP 35 ‒ Narukerä (15.00, Kämäri)
HIFK ‒ Botnia (15.00, Kallio)
ToPV ‒ OLS (15.00, ACE Arena)

Su 6.1.
Veiterä ‒ JPS (13.00, Kisapuisto)
Kampparit ‒ Narukerä (13.00, Hänski)

Ke 9.1.
Narukerä ‒ Akilles (19.00, Porin tjr.)

Pe 11.1.
WP 35 ‒ Kampparit (19.00, Kämäri)

La 12.1.
HIFK ‒ ToPV (15.00, Kallio)
JPS ‒ Akilles (15.00, Viitaniemi)
Veiterä ‒ Botnia (15.00, Kisapuisto)
Narukerä ‒ OLS (16.00, Porin tjr.)

Su 13.1.
HIFK ‒ OLS (13.00, Kallio)
Narukerä ‒ ToPV (13.00, Porin tjr.)
Kampparit ‒ Akilles (13.00, Hänski)
WP 35 ‒ Botnia (13.00, Kämäri)

Pe 18.1.
Akilles ‒ Narukerä (19.00, Pallokenttä)

La 19.1.
ToPV ‒ Kampparit (15.00, ACE Arena)
HIFK ‒ Veiterä (15.00, Kallio)
JPS ‒ Botnia (15.00, Viitaniemi)
OLS ‒ WP 35 (16.00, Raksila)

Su 20.1.
ToPV ‒ WP 35 (13.00, ACE Arena)
OLS ‒ Kampparit (13.00, Raksila)
Narukerä ‒ Veiterä (13.00, Porin tjr.)
Akilles ‒ JPS (13.00, Pallokenttä)

La 2.2.
JPS ‒ HIFK (15.00, Viitaniemi)
Akilles ‒ WP 35 (15.00, Pallokenttä)

Ke 6.2.
Narukerä ‒ HIFK (19.00, Porin tjr.)
Botnia ‒ Akilles (18.30, Oulunkylä)

La 9.2.
Veiterä ‒ ToPV (15.00, Kisapuisto)
Narukerä ‒ JPS (15.00, Porin tjr.)
HIFK ‒ WP 35 (15.00, Kallio)
Kampparit ‒ OLS (16.00, Hänski)

Su 10.2.
Veiterä ‒ OLS (13.00, Kisapuisto)
Kampparit ‒ ToPV (13.00, Hänski)
HIFK ‒ JPS (13.00, Kallio)
Narukerä ‒ WP 35 (13.00, Porin tjr.)

Ke 13.2.
Veiterä ‒ Akilles (19.00, Kisapuisto)
Botnia ‒ HIFK (19.00, Kallio)

Pe 15.2.
Kampparit ‒ HIFK (19.00, Hänski)
WP 35 ‒ JPS (19.00, Kämäri)

La 16.2.
ToPV ‒ Botnia (15.00, ACE Arena)
OLS ‒ Narukerä (15.00, Raksila)

Su 17.2.2013
ToPV ‒ Narukerä (13.00, ACE Arena)
OLS ‒ Botnia (13.00, Raksila)
WP 35 ‒ Veiterä (13.00, Kämäri)
JPS ‒ Kampparit (13.00, Viitaniemi)
Akilles ‒ HIFK (13.00, Pallokenttä)

Jatkopelit:

Puolivälierät
Pelataan paras kolmesta -periaatteella. Aloitetaan runkosarjassa paremmin sijoittuneen kotikentällä keskiviikkona, kun joukkueiden etäisyys on alle 300 km (muutoin aloitetaan keskiviikkona huonommin sijoittuneen kotikentällä ja seuraavat pelit ovat paremmin sijoittuneen kotikentällä).

Ke 20.2. (klo 19)
Pe 22.2. tai la 23.2. (klo 19 tai klo 15)
Su 24.2. (tarvittaessa, klo 13)

Välierät
Pelataan paras kolmesta -periaatteella. Aloitetaan runkosarjassa paremmin sijoittuneen kotikentällä keskiviikkona, kun joukkueiden etäisyys on alle 300 km (muutoin aloitetaan keskiviikkona huonommin sijoittuneen kotikentällä ja seuraavat pelit ovat paremmin sijoittuneen kotikentällä).

Ke 27.2. (klo 19)
Pe 1.3. tai la 2.3. (klo 19 tai klo 15)
Su 3.3. (tarvittaessa, klo 13)

Pronssiottelu
Pelataan runkosarjassa paremmin sijoittuneen kotikentällä:

pe 8.3. tai la 9.3. (Joukkueet sopivat pelipäivän, pe klo 19/la klo 15.)

Bandyliigan finaali (pelataan yksi ottelu, runkosarjassa paremmin sijoittuneen kotikentällä):

La 9.3.2013 (klo, ilm.myöh.)

Huom: kansainvälinen kilpailukalenteri voi vielä aiheuttaa muutoksia otteluohjelmaan.