Pelaajatilastot

tilastot päivitetty 1.8.2016/Tuomas Hoppu
Eniten Suomen mestaruuksia
Eniten pääsarjakausia pelanneet
Eniten runkosarjaotteluita pelanneet
Runkosarjan parhaat maalintekijät
Runkosarjan parhaat pistemiehet
Runkosarjan parhaat syöttäjät
Runkosarjassa eniten syöttöpisteitä keränneet maalivahdit
Eniten playoff otteluita pelanneet
Playoff otteluiden parhaat maalintekijät
Playoff otteluiden parhaat pistemiehet
Playoff otteluiden parhaat syöttäjät
Eniten playoff otteluissa syöttöpisteitä keränneet maalivahdit
Pääsarjan ottelukohtaiset ennätykset
Vuoden parhaat kautta aikojen

Eniten Suomen mestaruuksia

S__42B8

Jussi Pelli Sudet 11
Armas Ahnger Sudet 10
Eero Hamari Vastus, OLS 10
Lauri Mäkinen Sudet 10
Matti Alatalo OLS 9
Asko Eskola Vastus, OLS 9
Jukka Ohtonen OLS, ToPV 9
Kalevi Immonen OLS 8
Edvard Kostamo Sudet 8
Timo Okkonen OLS 8
Seppo Alatalo OLS 7
Niilo Jantunen Sudet 7
Seppo Jolkkonen Vastus, OLS 7
Erkki Koivuranta ToPV, Kampparit 7
Tuovi Koskinen Sudet 7
Väinö Markkanen WP-35 7
Arvo Närvänen Sudet 7
Toivo Pirhonen Sudet 7
Kristian Poutiainen Sudet 7
Alpo Aho OPS 6
Ilkka Alatalo OLS 6
Odert Forsstedt HIFK 6
Pauli Heiskanen OPS 6
Pekka Hiltunen ToPV 6
Vilho Kantanen WP-35 6
Frans Karjagin HIFK 6
Leo Karjagin HIFK 6
Kari Kiviharju Vastus, HIFK 6
Matti Kovalainen OPS 6
Yrjö Leppänen Sudet, ViPS 6
Heikki Lund Sudet 6
Samuli Niskanen OLS 6
Martti Nyyssönen WP-35 6
Heikki Ollikainen OPS 6
Jukka Palinsaari OLS 6
Torsten Svanström HIFK 6
Juhani Turpeenniemi OPS 6
Jari Vaattovaara ToPV 6
Pekka Vartiainen OLS,Akilles 6
Igor Zolotarev ToPV 6
Eniten pääsarjakausia pelanneet Kaudet
Jarmo Haavisto HIFK 27
Veikko Niemikorpi OPS, OLS, HIFK 25
Jari Valta OPS, OLS 24
Asko Eskola Vastus, OLS 23
Kim Johansson Akilles 23
Ari Kukkonen Botnia, Akilles, HIFK 23
Pekka Vartiainen OLS, Akilles 23
Harri Laakkonen WP-35, Akilles, SaFa 22
Juha Laitinen HIFK 22
Pauli Riento Narukerä 22
Magnus Gustafsson Akilles 21
Eero Hautala OLS, WP-35 21
Esko Holopainen WP-35 21
Heikki Hyvönen Narukerä 21
Harri Kauhanen WP 35 21
Lasse Laakkonen WP 35, Akilles, HIFK 21
Seppo Laakkonen WP-35 21
Petri Parviainen Akilles, Botnia, HIFK 21
Sami Jokinen WP 35 20
Marko Kilpeläinen OPS, OLS 20
Kari Kiviharju Vastus, HIFK 20
Jukka Korhonen Botnia, Akilles 20
Petteri Luomansuu OPS, OLS 20
Joni Maaranen Kampparit, HIFK, WP 35, JPS 20
Mika Mutikainen HIFK 20
Urho Partanen Veiterä, LaPa, Reipas, Akilles, MP, 20
HIFK
Eniten runkosarjaotteluita pelanneet Ottelut
Jari Valta OPS, OLS 464
Lasse Laakkonen WP 35, Akilles, HIFK 427
Kim Johansson Akilles 424
Petri Parviainen Akilles, Botnia, HIFK 421
Pauli Riento Narukerä 421
Ari Kukkonen Botnia, Akilles, HIFK 418
Heikki Hyvönen Narukerä 412
Juha Laitinen HIFK 406
Jarmo Haavisto HIFK 404*
Jari Vaattovaara ToPV 401
Marko Kilpeläinen OPS, OLS 390
Magnus Gustafsson Akilles 383
Tommi Heikkilä Narukerä 381
Mikko Hyvönen Kampparit, WP 35 371
Veikko Niemikorpi OPS, OLS, HIFK 371
Joni Maaranen Kampparit, HIFK, WP 35, JPS 367
Igor Zolotarev ToPV 366
Petteri Luomansuu OPS, OLS 365
Jussi Harjuoja Vastus, OPS, ToPV, JPS 358
Pekka Vartiainen OLS, Akilles 357*
Rasmus Lindqvist, Akilles 353
Jukka Korhonen Botnia, Akilles 350
Samuli Niskanen OPS, OLS 344
Sami Jokinen WP 35 343
Harri Kauhanen WP 35 343
Tommi Niittylä Botnia, Vesta, HIFK 340
Ari Neuvonen OPS, OLS 338
Jarmo Kehusmaa Vastus, Botnia, ToPV 337
Tommi Paajanen HIFK, Kampparit 328
Mika Mutikainen HIFK 323
Timo Partanen Veiterä, Botnia, Akilles 321
Tomi Gröhn Botnia, JPS, Akilles 319
Tero Kumela Kampparit, Akilles, JPS, Botnia, HIFK 319
Pasi Inoranta Kampparit, Botnia, Veiterä 315
Aimo Vainio JPS, HIFK 313
Jari Eskola Vastus, ToPV 310
Pasi Keränen OLS 309
Antti Laine JPS, HIFK, Kampparit 308
Harri Laakkonen WP-35, Akilles, SaFa 307*
Sakari Puotiniemi OPS, OLS 305
Jari Hyttinen Akilles, Botnia, HIFK 304
Henrik Kosonen Kampparit, WP 35 304
Tomi Lavi Veiterä, HIFK 304
Kari Kiviharju Vastus, HIFK 303
Artur Fedorov Akilles, Vesta, Botnia 301
Sakke Haapiainen, Veiterä, JPS 301
Runkosarjan parhaat maalintekijät Ottelut Maalit
Veikko Niemikorpi OPS, OLS, HIFK 371 692
Jari Vaattovaara ToPV 401 662
Harri Kauhanen WP 35 343 656
Marko Kilpeläinen OPS, OLS 390 634
Samuli Niskanen OPS, OLS 344 515
Matti Alatalo OLS 268* 496
Pekka Vartiainen OLS, Akilles 357* 459
Lasse Laakkonen WP 35, Akilles, HIFK 427 431
Igor Zolotarev ToPV 366 425
Arto Loukkola OPS, OLS 265 413
Petri Parviainen Akilles, Botnia, HIFK 421 392
Jarmo Kehusmaa Vastus, Botnia, ToPV 337 381
Rasmus Lindqvist Akilles 353 372
Janne Koponen Veiterä, JPS, Botnia, HIFK 272 362
Seppo Laakkonen WP-35 240* 348
Antti Laine JPS, HIFK, Kampparit 308 340
Lauri Söderström Botnia, HIFK 246 327
Janne Hauska Veiterä, WP 35, HIFK, Kampparit 290 307
Lauri Arponen Narukerä 238 296
Jarmo Mällinen OPS, OLS 291 292
Jukka Linden Veiterä, PaSa Bandy 202 285
Eero Mäntykenttä OLS, OPS 288 284
Esko Holopainen WP-35 278* 280
Seppo Rounaja OLS 168* 277
Tuukka Tieksola OLS, Botnia 200 272
Esko Korhonen Kampparit, Botnia 281 270
Eero Hamari Vastus, OLS 251* 269
Leo Segerman LaPa, Akilles, Veiterä 183* 269
Kari Kittilä Vastus, WP-35 232 257
Pauli Miettunen KemPa, Vastus 263 257
Jouni Vesterinen OLS, RoPS 217 250
Mihail Klimov WP 35 230 241
Jari Valta OLS 464 240
Tomi Mustonen Narukerä 171 236
Sergei Maksimenko Veiterä 166 229
Niko Hintikka Kampparit, HIFK 239 224
Pertti Tammilehto Vastus, Reipas 186* 224
Ari Holopainen WP 35 133 221
Matti Vanhanen MP, Kampparit 169* 220
Jari Hyttinen Akilles, Botnia, HIFK 304 218
Mikko Rytkönen JPS, ToPV 227 215
Heikki Hyvönen Narukerä 412 213
Jukka Ohtonen ToPV, OLS 266 211
Mika Mutikainen HIFK 323 209
Jukka Korhonen Botnia, Akilles 350 206
Sasu Söderholm, Veiterä 251 206
Runkosarjan parhaat pistemiehet Ottelut Pisteet
Samuli Niskanen OPS, OLS 344 515+679=1194
Jari Vaattovaara ToPV 401 662+421=1083
Harri Kauhanen WP 35 343 656+229=885
Marko Kilpeläinen OPS, OLS 390 634+249=883
Veikko Niemikorpi OPS, OLS, HIFK 371 692+167=859
Igor Zolotarev ToPV 366 425+255=680
Matti Alatalo OLS 268 496+127=623
Lasse Laakkonen WP 35, Akilles, HIFK 427 431+163=594
Jarmo Kehusmaa Vastus, Botnia, ToPV 337 381+200=581
Pekka Vartiainen OLS, Akilles 357* 459+113=572
Petri Parviainen Akilles, Botnia, HIFK 431 392+163=555
Petteri Luomansuu OPS, OLS 365 175+359=534
Arto Loukkola OPS, OLS 265 413+110=523
Janne Hauska Veiterä, WP 35, HIFK, Kampparit 290 307+188=495
Jukka Ohtonen ToPV, OLS 266 211+280=491
Jukka Linden Veiterä, PaSa Bandy 202 285+200=485
Rasmus Lindqvist Akilles 353 372+107=479
Jarmo Mällinen OPS, OLS 291 292+182=474
Antti Laine JPS, HIFK, Kampparit 308 340+131=471
Heikki Hyvönen Narukerä 412 213+251=464
Janne Koponen, Veiterä, JPS, Botnia, HIFK 272 362+101=463
Petri Parviainen Akilles, Botnia, HIFK 421 390+163=453
Esko Korhonen Kampparit, Botnia 281 270+179=449
Lauri Söderström Botnia, HIFK 246 327+85=412
Mika Mutikainen HIFK 323 209+199=408
Eero Mäntykenttä OLS, OPS 288 284+120=404
Jouni Vesterinen OLS, RoPS 217 250+149=399
Jari Valta OPS, OLS 464 240+155=395
Jari Hyttinen Akilles, Botnia, HIFK 304 218+165=383
Seppo Laakkonen WP-35 240* 348+27=375
Lauri Arponen Narukerä 238 296+78=374
Tuukka Tieksola OLS, Botnia 200 272+92=364
Pauli Miettunen KemPa, Vastus 263 257+104=361
Sergei Maksimenko Veiterä 166 229+121=350
Jari Eskola Vastus, ToPV 310 118+228=346
Eero Hamari Vastus, OLS 251* 269+72=341
Tero Kumela Kampparit, Akilles, JPS, Botnia, HIFK 319 166+174=340
Mihail Klimov WP 35 230 241+96=337
Mika Pitkänen WP 35 269 39+336=375
Ilkka Perälä Veiterä, PaSa Bandy 266 182+153=335
Miikka Tujula Veiterä, HIFK, JPS, Akilles 265 171+163=334
Ville-Veikko Angeria ToPV, OLS, Akilles 243 149+182=331
Leo Segerman LaPa, Akilles, Veiterä 183* 269+57=326
Niko Hintikka Kampparit, HIFK 239 224+96=320
Jouni Tiainen Kampparit, HIFK, Akilles, Vesta, Botnia 247 199+117=316
Timo Partanen Veiterä, Botnia, Akilles 321 71+245=316
Kari Kittilä Vastus, WP-35 232 257+52=309
Ari Holopainen WP 35 133 221+86=307
Esko Holopainen WP-35 278* 280+26=306
Mikko Rytkönen JPS, ToPV 227 215+91=306
Jukka Korhonen Botnia, Akilles 350 206+97=303
Runkosarjan parhaat syöttäjät Ottelut Syötöt
Samuli Niskanen OPS, OLS 344 679
Jari Vaattovaara ToPV 401 421
Petteri Luomansuu OPS, OLS 365 359
Mika Pitkänen WP 35 269 336
Jukka Ohtonen ToPV, OLS 266 280
Igor Zolotarev ToPV 366 255
Heikki Hyvönen Narukerä 412 251
Marko Kilpeläinen OPS, OLS 390 249
Timo Partanen Veiterä, Botnia, Akilles 321 245
Harri Kauhanen WP 35 342 229
Jari Eskola Vastus, ToPV 310 228
Timo Okkonen OPS, OLS 276* 208
Mika Sillgren JPS, WP 35, HIFK 219 201
Jarmo Kehusmaa Vastus, Botnia, ToPV 337 200
Jukka Linden Veiterä, PaSa Bandy 202 200
Mika Mutikainen HIFK 323 199
Tapani Kotkansalo KePS, KemPa, Vastus 240 195
Janne Hauska Veiterä, WP 35, HIFK, Kampparit 290 188
Esa Määttä OLS, Botnia 204 185
Ville-Veikko Angeria ToPV, OLS, Akilles 243 182
Jarmo Mällinen OPS, OLS 291 182
Esko Korhonen Kampparit, Botnia 281 179
Tero Kumela Kampparit, Akilles, JPS, Botnia, HIFK 319 174
Tomi Leivo Narukerä 269 172
Veikko Niemikorpi OPS, OLS, HIFK 371 167
Jari Hyttinen Akilles, Botnia, HIFK 304 165
Ari Kukkonen Botnia, Akilles, HIFK 418 165
Lasse Laakkonen WP 35, Akilles, HIFK 427 163
Petri Parviainen Akilles, Botnia, HIFK 421 163
Juha Nousiainen Vastus, OLS 288 156
Jari Valta OPS, OLS 464 155
Ilkka Perälä Veiterä, PaSa Bandy 266 153
Miikka Tujula Veiterä, HIFK, JPS, Akilles 250 150
Mikko Hyvönen Kampparit, WP 35 371 149
Jouni Vesterinen OLS, RoPS 217 149
Mikko Haltamo OLS 246 143
Kari Kiviharju Vastus, HIFK 303 142
Runkosarjassa eniten syöttöpisteitä keränneet maalivahdit
Ottelut        Syötöt
Jari Louhelainen OLS 211 42
Mikko Holappa OPS, OLS, Narukerä 253 38
Magnus Gustafsson Akilles 383 30
Kimmo Kyllönen JPS, Kampparit 224 30
Timo Oksanen Narukerä 150 30
Pertti   Virtanen OPS, OLS 143 29
Pasi Inoranta Kampparit, Botnia, Veiterä 315 26
Jari Marjakaarto RoPS, JPS, WP 35, ToPV 202 24
Kari Perkaus ToPV, Vastus, OPS 126 22
Markus Hartikainen PaSa Bandy, Veiterä, Kampparit 276 19
Ron Johnsson HIFK, Botnia 271 18
Jari Haapakoski ToPV 125 17
Erkki Koivuranta ToPV, Kampparit 256 17
Olli Lappalainen OPS, OLS 169 17
Jukka Palinsaari OLS 254 17
Aatu Valtonen Kampparit, JPS 171 16
Ari-Pekka Aho WP 35 210 16
Marko Herajärvi ToPV 126 15
Juha Lehti Narukerä 222 15
Jari Pihlajamaa ToPV, Vastus, OPS 163 15
Ben Söderling HIFK, Akilles 217 14
Aimo Vainio JPS, HIFK 313 14
Antti Huoviala OPS, OLS 174 12
Oskari Koho Veiterä 130 12
Niko Lahti Narukerä 199 12
Jussi Aaltonen Narukerä 121 11
Harri Sutinen WP 35 248 11
Marko Heikkilä Veiterä, PaSa Bandy 253 10
Ari af Hällström OLS 138 10
Jari Talvensaari JPS, HIFK 221 10
Eniten playoff-otteluita pelanneet Ottelut
Pauli Riento Narukerä 93
Tommi Heikkilä Narukerä 83
Juha Laitinen HIFK 80
Mika Mutikainen HIFK 77
Jari Vaattovaara ToPV 77
Samuli Niskanen OLS 76
Igor Zolotarev ToPV 76
Heikki Hyvönen Narukerä 74
Lasse Laakkonen WP 35, Akilles, HIFK 73
Jari Valta OPS, OLS 73
Harri Kauhanen WP 35 71
Ville-Veikko Angeria ToPV, OPS, OLS, Akilles 70
Jukka Ohtonen ToPV, OLS 67
Tommi Paajanen HIFK, Kampparit 64
Jussi Harjuoja OPS, Vastus, ToPV 63
Markku Arola Narukerä, WP 35 62
Pasi Keränen OLS 62
Tero Kumela Kampparit, Akilles, JPS, Botnia, HIFK 62
Tuomas Jalkanen Botnia, HIFK 61
Pekka Paasovaara OPS, OLS 61
Hannu Simoska Vastus, OLS, OPS 60
Erkki Koivuranta ToPV, Kampparit 59
Jarmo Mällinen OPS, OLS 59
Juha Nousiainen Vastus, OLS 59
Janne Väkiparta Narukerä 58
Marko Kilpeläinen OPS, OLS 57
Jukka Korhonen Botnia, Akilles 57
Harri Sutinen WP 35 56
Mikko Hyvönen Kampparit, WP 35 55
Aleksi Vihtilä Narukerä 55
Veli-Matti Körkkö ToPV 54
Petri Perkaus Narukerä 54
Janne Hauska Veiterä, WP 35, HIFK, Kampparit 53
Ari Kukkonen Botnia, Akilles, HIFK 53
Arto Loukkola OPS, OLS 52
Mikko Haltamo OLS 52
Mihail Klimov WP 35 52
Juha Mustalahti Veiterä, HIFK, Kampparit 52
Tomi Tasten Vesta, HIFK 52
Jaakko Niemi Narukerä 51
Tommi Niittylä Vesta, Botnia, HIFK 51
Timo Partanen Veiterä, Botnia, Akilles 51
Jussi Inkinen WP 35 50
Joni Maaranen Kampparit, HIFK, WP 35, JPS 50
Mika Pitkänen WP 35 50
Playoff-otteluiden parhaat maalintekijät Ottelut Maalit
Jari Vaattovaara ToPV 77 112
Harri Kauhanen WP 35 71 101
Marko Kilpeläinen OPS, OLS 57 87
Arto Loukkola OPS, OLS 53 82
Samuli Niskanen OLS 76 73
Lasse Laakkonen WP 35, Akilles, HIFK 73 68
Veikko Niemikorpi HIFK 36 67
Jarmo Mällinen OPS, OLS 59 65
Igor Zolotarev ToPV 76 61
Lauri Söderström Botnia, HIFK 44 50
Tuukka Tieksola OLS, Botnia 41 48
Matti Alatalo OLS 34 47
Lauri Arponen Narukerä 46 46
Mihail Klimov WP 35 52 44
Sami Laakkonen WP 35, Akilles 32 44
Jarno Alatalo OLS 32 43
Janne Hauska Veiterä, WP 35, HIFK, Kampparit 46 43
Kimmo Huotelin, JPS, Kampparit 46 41
Antti Laine JPS, HIFK, Kampparit 49 41
Petri Parviainen Akilles, Botnia, HIFK 42 41
Petri Perkaus Narukerä 54 38
Mikko Aarni ToPV 32 37
Jukka Ohtonen ToPV, OLS 67 36
Eetu Karhunen Kampparit, Narukerä, HIFK 49 34
Tero Kumela Kampparit, Akilles, JPS, Botnia, HIFK 62 33
Jukka Loukkola OLS, OPS, Botnia, Akilles 44 33
Tomi Mustonen Narukerä 33 33
Aku Ojanen Kampparit, HIFK 40 32
Ari Holopainen WP 35 12 31
Pasi Keränen OLS 62 31
Mikko Lukkarila ToPV 27 31
Mika Mutikainen HIFK 77 31
Jouni Vesterinen OLS 34 31
Jukka Linden Veiterä, PaSa Bandy 21 30
Eero Mäntykenttä OLS, OPS 37 30
Leo Segerman Akilles, Veiterä 14 30
Jari Valta OPS, OLS 73 30
Playoff-otteluiden parhaat pistemiehet Ottelut Pisteet
Samuli Niskanen OLS 76 73+138=211
Jari Vaattovaara ToPV 77 112+83=195
Harri Kauhanen WP 35 71 101+39=140
Marko Kilpeläinen OPS, OLS 57 87+39=126
Lasse Laakkonen WP 35, Akilles, HIFK 73 68+30=98
Jukka Ohtonen ToPV, OLS 67 36+62=98
Arto Loukkola OPS, OLS 53 82+15=97
Igor Zolotarev ToPV 76 61+29=90
Jarmo Mällinen OPS, OLS 59 65+23=88
Veikko Niemikorpi HIFK 36 67+19=86
Mika Mutikainen HIFK 77 31+48=79
Kimmo Huotelin Kampparit, JPS 46 41+33=74
Mika Pitkänen WP 35 50 8+63=71
Matti Alatalo OLS 34 47+21=68
Tuukka Tieksola OLS, Botnia 41 48+18=66
Ville-Veikko Angeria ToPV, OPS, OLS, Akilles 70 20+46=66
Timo Partanen Veiterä, Botnia, Akilles 51 14+52=66
Lauri Arponen Narukerä 46 46+18=64
Tero Kumela Kampparit, Akilles, JPS, Botnia, HIFK 62 33+31=64
Antti Laine JPS, HIFK, Kampparit 49 41+22=63
Lauri Söderström Botnia, HIFK 44 50+10=60
Sami Laakkonen WP 35, Akilles 32 44+16=60
Janne Hauska Veiterä, WP 35, HIFK, Veiterä 53 43+17=60
Heikki Hyvönen Narukerä 74 23+32=55
Iivo Wegelius Botnia 34 26+28=54
Mihail Klimov WP 35 52 44+9=53
Risto Kontturi OLS 36 24+29=53
Juha Nousiainen Vastus, OLS 59 19+33=52
Jouni Vesterinen OLS 34 31+20=51
Jarno Alatalo OLS 32 43+7=50
Petri Perkaus Narukerä 54 38+10=48
Mikko Haltamo OLS 52 19+28=47
Petteri Luomansuu OPS, OLS 37 12+34=46
Petri Parviainen Akilles, Botnia, HIFK 42 41+5=46
Marko Miinala ToPV 37 24+21=45
Tomi Mustonen Narukerä 33 33+11=44
Mikko Lukkarila ToPV 27 31+13=44
Mikko Aarni ToPV 32 37+6=43
Jari Valta OPS, OLS 73 30+13=43
Eetu Karhunen Kampparit, Narukerä, HIFK 49 34+8=42
Ari Holopainen WP 35 12 31+11=42
Juho Liukkonen Kampparit, HIFK 30 29+13=42
Mikko Rytkönen JPS, ToPV 31 29+13=42
Petri Paasovaara OLS, OPS 41 23+19=42
Jari Avellan Narukerä 45 22+19=41
Jukka Loukkola OLS, OPS, Botnia, Akilles 44 33+7=40
Eero Mäntykenttä OLS, OPS 37 30+10=40
Jukka Korhonen Botnia, Akilles 57 27+13=40
Playoff-otteluiden parhaat syöttäjät Ottelut Syötöt
Samuli Niskanen OLS 76 138
Jari Vaattovaara ToPV 77 112
Mika Pitkänen WP 35 51 63
Jukka Ohtonen ToPV, OLS 67 62
Timo Partanen Veiterä, Botnia, Akilles 51 52
Mika Mutikainen HIFK 77 48
Ville-Veikko Angeria ToPV, OPS, OLS, Akilles 70 46
Harri Kauhanen WP 35 71 39
Marko Kilpeläinen OPS, OLS 57 39
Petteri Luomansuu OPS, OLS 37 34
Kimmo Huotelin Kampparit, JPS 46 33
Juha Nousiainen Vastus, OLS 59 33
Heikki Hyvönen Narukerä 74 32
Tero Kumela Kampparit, Akilles, JPS, Botnia, HIFK 62 31
Lasse Laakkonen WP 35, Akilles, HIFK 73 30
Risto Kontturi OLS 36 29
Ari Kukkonen Botnia, Akilles, HIFK 53 29
Igor Zolotarev ToPV 76 29
Iivo Wegelius Botnia 34 28
Antti Laine JPS, HIFK, Kampparit 49 23
Jarmo Mällinen OPS, OLS 59 23
Mika Sillgren JPS, WP 35, HIFK 26 23
Tomi Leivo Narukerä 46 22
Timo Okkonen OLS 34 22
Matti Alatalo OLS 34 21
Mikko Hyvönen Kampparit, WP 35 55 21
Joni Maaranen JPS, Kampparit 50 21
Marko Miinala ToPV 35 20
Esa Määttä OLS, Botnia 32 20
Jouni Vesterinen OLS 34 20
Eniten syöttöpisteitä playoff-otteluissa keränneet maalivahdit
Ottelut
Jari Louhelainen OLS 41 8
Kimmo Kyllönen Kampparit, JPS 31 6
Niko Lahti Narukerä 37 6
Marko Herajärvi ToPV 32 5
Mikko Holappa OPS, OLS, Narukerä 32 5
* Ottelumäärät perustuvat osittain arvioon.

Pääsarjan ottelukohtaiset ennätykset

Suurin runkosarjavoitto: ToPV-Veiterä 23.2.2008. ToPV voitti 30-0.
Maalirikkain runkosarjaottelu: OLS-Veiterä 17.2.2008. OLS voitti 30-5.
Eniten maaleja runkosarjan ottelussa: Erik Åberg HIFK (14) ottelussa HIFK-HPK 19.1.1947.
Eniten maaleja bandyliigan runkosarjan ottelussa: Pauli Miettunen Vastus (11) ottelussa Vastus- Veiterä 20.2.2000.
Eniten pörssipisteitä runkosarjan ottelussa: Samuli Niskanen OLS (2+14) ottelussa OLS-PaSa Bandy 15.12.2001.
Eniten syöttöpisteitä maalivahdilta: Juha Lehti Narukerä (3) ottelussa Narukerä-Vastus 16.11.1996 ja Jari Louhelainen OLS (3) ottelussa OLS-Vastus 19.12.2002.
Nuorin maalintekijä: Rolf Larsson Vesta (15 vuotta 58 päivää). Teki kaksi maalia ottelussa Vesta-PaSa Bandy 30.1.2002.
Vanhin maalintekijä: Eino Otsamo JPS (49 vuotta 36 päivää). Teki maalin ottelussa ToPV-JPS 9.1.2000.
Suurin playoff-ottelun voitto: OLS-WP 35 7.3.2008. OLS voitti 18-1.
Maalirikkain playoff-ottelu: OLS-JPS 26.2.2005. OLS voitti 17-5.
Eniten maaleja playoff-ottelussa: Ari Holopainen (8) ottelussa WP 35-OPS 25.2.1995.
Eniten pörssipisteitä playoff-ottelussa: Samuli Niskanen OLS. Tehot 4+5 ottelussa OLS-Veiterä 1.3.2003 ja tehot 4+5 ottelussa OLS-JPS 26.2.2005.

VUODEN PARHAAT KAUTTA AIKOJEN

VUODEN JÄÄPALLOILIJA
1973 Juha Eklund Vastus
1974 Jarmo Haavisto HIFK
1975 Pauli Auvinen WP 35
1976 Pekka Vartiainen OLS
1977 Matti Alatalo OLS
1978 Veikko Niemikorpi HIFK
1979 Pekka Vartiainen OLS
1980 Leo Segerman Veiterä
1981 Timo Okkonen OLS
1982 Timo Serenius Vetlanda
1983 Matti Alatalo OLS
1984 Raimo Ylikoski Vastus
1985 Jarmo Haavisto HIFK
1986 Esko Tammilehto Selånger SK
1987 Jorma Saastamoinen OLS
1988 Kari Peuhkuri HIFK
1989 Jouni Vesterinen OLS
1990 Jorma Saastamoinen WP 35
1991 Samuli Niskanen OLS
1992 Esa Määttä Botnia
1993 Jorma Saastamoinen WP 35
1994 Jukka Ohtonen Kalix-Nyborg
1995 Ari Holopainen WP 35
1996 Pasi Inoranta Botnia
1997 Samuli Niskanen Kalix/Nyborg
1998 Samuli Niskanen Västerås BK
1999 Samuli Niskanen Västerås BK
2000 Jukka Ohtonen ToPV
2001 Samuli Niskanen OLS
2002 Ari Holopainen Vänersborg
2003 Samuli Niskanen OLS
2004 Sami Laakkonen Vänersborg
2005 Kimmo Huotelin Edsbyn
2006 Petteri Lampinen Edsbyn
2007 Sami Laakkonen HK Zorkij
2008 Sami Laakkonen HK Zorkij
2009 Ville Aaltonen Bollnäs
2010 Ville Aaltonen Bollnäs
2011 Sami Laakkonen Kazan
2012 Kimmo Huotelin Kampparit
2013 Tomi Hauska Kampparit
2014 Ilari Moisala Broberg
2015 Janne Rintala Västerås

2016 Pertti Virtanen OLS

ALLE 23-VUOTIAIDEN PARAS PELAAJA
1973 Timo Okkonen OPS
1974 Timo Okkonen OPS
1975 Timo Okkonen OLS
1976 Timo Okkonen OLS
1977 Timo Serenius Veiterä
1978 Leo Segerman Akilles
1979 Leo Segerman Akilles
1980 Leo Segerman Akilles
1981 Esko Tammilehto Vastus
1982 Esko Tammilehto Vastus
1983 Martti Karvo Vastus
1984 Risto Kontturi OLS
1985 Risto Kontturi OLS
1986 Jouni Vesterinen OLS
1987 Jouni Vesterinen OLS
1988 Johan Stierncreutz HIFK
1989 Janne Hölttö Botnia
1990 Samuli Niskanen OLS
1991 Lasse Laakkonen Ljusdals BK
1992 Mika Halonen HIFK
2010 Jussi Aaltonen Narukerä
2011 Markus Kumpuoja IFK Kungälv
2012 Samuli Helavuori Bollnäs
2013 Teemu Määttä Botnia
2014 Samuli Helavuori Bollnäs

2016 Tuomas Määttä Botnia

20-VUOTIAIDEN PELAAJA
1994 Kimmo Huotelin Kampparit
1995 Heikki Halonen JPS
1996 Timo Oksanen Narukerä

19-VUOTIAIDEN PELAAJA
1973 Pekka Koivuniemi OTarmo
1974 Timo Serenius LaPa
1975 Ari Koivuniemi OTarmo
1976 Kari Kåhlman Vastus
1977 Esko Tammilehto Vastus
1978 Martti Karvo Vastus
1979 Martti Karvo Vastus
1980 Jukka Poutiainen Vastus
1981 Jukka Ohtonen ToPV
1982 Risto Kontturi OLS
1983 Jorma Saastamoinen WP 35
1984 Martti Kari Vastus
1985 Jaakko Hyttinen OPS
1986 Tommi Pajukari Veiterä
1987 Pasi Inoranta Kampparit
1988 Ari Holopainen WP 35
1989 Kari Koivikko OLS
1990 Iivo Järvitalo Botnia
1991 Mikko Holappa OPS
1992 Mikko Holappa OPS
1993 Sami Laakkonen WP 35
1997 Tuomo Partanen Veiterä
1998 Ville Aaltonen Narukerä
1999 Miikka Tujula Veiterä
2000 Mikko Aarni ToPV
2001 Janne Hauska Veiterä
2002 Kimmo Kyllönen Kampparit
2003 Jani Hietikko Narukerä
2004 Ville-Veikko Angeria ToPV
2005 Tomi Hauska Kampparit
2006 Mikko Lukkarila ToPV
2007 Markus Kumpuoja Vastus
2008 Filip Johansson Akilles
2009 Tuomas Rintala JPS
2010 Christoffer Huber Vesta/HIFK
2011 Eemi Dolk Botnia
2012 Olli Ruotsalainen Narukerä
2013 Juuso Tervonen Botnia
2014 Tuomas Määttä Botnia
2015 Tommi Määttä Botnia

2016 Rasmus Kettunen Sandviken

18-VUOTIAIDEN PELAAJA
1994 Markku Huhtanen Narukerä
1995 Lauri Arponen Narukerä
1996 Janne Väkiparta Narukerä

17-VUOTIAIDEN PELAAJA
1973 Juha Niemikorpi OPS
1974 Aki Lahtinen OPS
1975 Kalevi Immonen OPS
1976 Martti Karvo Vastus
1977 Esa Määttä OLS
1978 Esa Määttä OLS
1979 Jukka Ohtonen ToPV
1980 Risto Kontturi OLS
1981 Jouni Vesterinen RoPS
1982 Kari Ohtonen KemPa
1983 Kari Kittilä Vastus
1984 Marko Toivonen WP 35
1985 Ari Holopainen WP 35
1986 Ari Holopainen WP 35
1987 Jarmo Kehusmaa Vastus
1988 Petri Isonen Narukerä
1989 Tommi Österberg RoPS
1990 Juri Suves Narukerä
1991 Jarno Väkiparta Narukerä
1992 Antti Viitanen JPS
1993 Jari Hyttinen Akilles
1997 Matias Ristiniemi IK Sirius BK
1998 Niko Kumpuvaara OLS
1999 Toni Taalikka Veiterä
2000 Janne Hauska Veiterä
2001 Jani Hietikko Narukerä
2002 Ilkka Vesalainen Narukerä
2003 Tomi Hauska Veiterä
2004 Mikko Lukkarila ToPV
2005 Joel Sundström Kampparit
2006 Eetu Karhunen Kampparit
2007 Aatu Valtonen Kampparit
2008 Samuli Helavuori Narukerä
2009 Teemu Määttä Botnia
2010 Joni Vuopio JPS
2011 Jaakko Manninen Kampparit
2012 Topi Peuhkuri Veiterä
2014 Kalle Lempinen Kamppparit
2015 Riku Hämäläinen JPS

2016 Jaakko Hyvönen  Narukerä

16-VUOTIAIDEN PELAAJA
1994 Petri Perkaus LRK
1995 Rasmus Lindqvist Akilles
1996 Jari Jääskeläinen OLS
1997 Mikko Aarni ToPV
1998 Antti Laine Veiterä
1999 Jarkko Kinnunen Veiterä
2000 Ville-Veikko Angeria ToPV

15-VUOTIAIDEN PELAAJA
2001 Tomi Hauska Veiterä
2002 Jukka Loukkola OLS/OPS
2003 Samuli Koivuniemi OLS/OPS
2004 Jussi Aaltonen Narukerä
2005 Sami Saikko Veiterä
2006 Tuomas Mokko ToPV
2007 Teemu Määttä Botnia
2008 Joni Vuopio JPS
2009 Tuukka Penttinen JPS
2010 Pekka Niska ToPV
2011 Jimi Heinonen WP 35
2012 Oskari Rounaja OLS
2013 Riku Hämäläinen JPS
2014 Saku Hämäläinen JPS
2015 Tuukka Loikkanen PaSa Bandy

2016 Patrik Backman HIFK

VUODEN NAISPELAAJA
1979 Hanna Heikura Vastus
1980 Hanna Heikura Vastus
1981 Hanna Heikura Vastus
1982 Hanna Heikura Vastus
1983 Hanna Heikura Vastus
1984 Hanna Heikura Vastus
1985 Hanna Teerijoki HIFK
1986 Hanna Teerijoki HIFK
1987 Hanna Teerijoki HIFK
1988 Hanna Teerijoki AIK Solna
1989 Riikka Nieminen JPS
1990 Hanna Teerijoki Hassle Lören
1991 Miska Suves JPS
1992 Riikka Nieminen JPS
2004 Miska Suves
2005 Pirjo Ahonen JPS
2006 Nina Reijonen Akilles
2007 Pirjo Ahonen Botnia
2008 Miska Suves Tukholman AIK
2009 Heidi Nissinen Botnia                                                                                                                                                                                    2010 Jaana Timonen ToPV
2011 Riina Ellonen Veiterä
2012 Pirjo Ahonen Veiterä
2013 Linda Lohiniva HT-Bandy/Vastus
2014 Tytti Segerman Wiipurin Sudet
2015 Anne Tiippana Wiipurin Sudet

2016 Petra Verhelä Wiipurin Sudet

17-VUOTIAAT TYTÖT
2007 Annika Ikonen PaSa Bandy
2008 Tytti Lintula Botnia
2009 Petra Verhelä Veiterä
2010 Noora Tulus HIFK
2011 Eveliina Huttula OLS
2012 Eveliina Huttula Vastus
2013 Alisa Vainio WP 35
2014 Joanna Nykänen PaSa Bandy
2015 Miisa Klemola Akilles

2016 Heta Huhtaniska Vastus

15-VUOTIAAT TYTÖT                                                                                                                                                                                              2005 Riina Ellonen, Veiterä
2006 Tytti Lintula Botnia
2007 Noora Tulus Botnia
2008 Noora Tulus Botnia
2009 Alisa Vainio Veiterä
2010 Susanna Simola Veiterä
2011 Siiri Herranen WP 35
2012 Alisa Vainio HIFK
2013 Tuuli Torvinen WP 35

MAALIKUNINGAS
1963 Kalevi Pirkola OTP 18
1964 Pertti Tammilehto Vastus 15
1965 Pentti Markkanen WP 35 15
1966 Seppo Rounaja OLS 16
1967 Seppo Rounaja OLS 16
1968 Seppo Laakkonen WP 35 22
1969 Pentti Toivola MP 15
1970 Matti Vanhanen MP 48
1971 Seppo Laakkonen WP 35 45
1972 Pertti Tammilehto Vastus 32
1973 Seppo Rounaja OLS 31
1974 Esko Holopainen WP 35 31
1975 Veikko Niemikorpi HIFK 38
1976 Pekka Vartiainen OLS 34
1977 Matti Alatalo OLS 36
1978 Veikko Niemikorpi HIFK 50
1979 Veikko Niemikorpi HIFK 51
1980 Leo Segerman Veiterä 30
1981 Eero Hamari OLS 33
1982 Veikko Niemikorpi HIFK 44
1983 Matti Alatalo OLS 41
1984 Matti Alatalo OLS 44
1985 Veikko Niemikorpi HIFK 58
1986 Veikko Niemikorpi HIFK 44
1987 Leo Segerman Veiterä 36
1988 Leo Segerman Veiterä 31
1989 Marko Kilpeläinen OPS 30
1990 Samuli Niskanen OLS 31
1991 Jouni Vesterinen OLS 32
1992 Samuli Niskanen OLS 50
1993 Marko Kilpeläinen OPS 47
1994 Marko Kilpeläinen OPS 39
1995 Ari Holopainen WP 35 60
1996 Harri Kauhanen WP 35 57
1997 Jari Vaattovaara ToPV 21
1998 Jari Vaattovaara ToPV 34
1999 Harri Kauhanen WP 35 60
2000 Jari Vaattovaara ToPV 67
2001 Arto Loukkola OLS 71
2002 Jari Vaattovaara ToPV 53
2003 Marko Kilpeläinen OLS 50
2004 Marko Kilpeläinen OLS 70
2005 Lauri Arponen Narukerä 50
2006 Mikko Rytkönen JPS 44
2007 Jari Vaattovaara ToPV 51
2008 Harri Kauhanen WP 35 42
2009 Harri Kauhanen WP 35 45
2010 Jukka Loukkola OLS 33
Lauri Söderström HIFK 33
2011 Tomi Mustonen Narukerä 33
2012 Tomi Mustonen Narukerä 33
2013 Tero Määttälä Veiterä 40
2014 Jukka Loukkala Akilles 37
2015 Sami Laakkonen Akilles 37

2016 Tomi Mustonen Narukerä 36

PISTEPÖRSSIN VOITTAJA
1979 Veikko Niemikorpi HIFK 64
1980 Matti Alatalo OLS 43
1981 Eero Hamari OLS 44
1982 Matti Alatalo OLS 56
1983 Veikko Niemikorpi HIFK 60
1984 Matti Alatalo OLS 62
1985 Veikko Niemikorpi HIFK 78
1986 Veikko Niemikorpi HIFK 67
1987 Leo Segerman Veiterä 50
1988 Veikko Niemikorpi HIFK 48
1989 Veikko Niemikorpi HIFK 41
1990 Jouni Vesterinen OLS 56

1991 Jouni Vesterinen OLS 52
1992 Samuli Niskanen OLS 62
1993 Marko Kilpeläinen OPS 62
1994 Marko Kilpeläinen OPS 51
1995 Ari Holopainen WP 35 82
1996 Harri Kauhanen WP 35 75
1997 Jari Vaattovaara ToPV 35
1998 Jari Vaattovaara ToPV 54
1999 Harri Kauhanen WP 35 87
2000 Jari Vaattovaara ToPV 103
2001 Samuli Niskanen OLS 107
2002 Samuli Niskanen OLS 112
2003 Samuli Niskanen OLS 118
2004 Samuli Niskanen OLS 122
2005 Samuli Niskanen OLS 65
2006 Samuli Niskanen OLS 67
2007 Samuli Niskanen OLS 93
2008 Samuli Niskanen OLS 78
2009 Samuli Niskanen OLS 63
2010 Samuli Niskanen OLS 54
2011 Tomi Mustonen Narukerä 42
2012 Jarmo Mällinen OLS 53
2013 Tero Määttälä Veiterä 48
2014 Kimmo Huotelin Kampparit 51
2015 Sami Laakkonen 49

2016 Tuomas Määttä Botnia 47

VUODEN BANDYLIIGAN PELAAJA

2015 Tuomas Määttä Botnia

2016 Tuomas Määttä

VUODEN VALMENTAJA
1973 Reijo Saastamoinen Vastus
1974 Reijo Karppinen OLS
1975 Reijo Karppinen OLS+23-v.mj.
1976 Esko Heltola maajoukkue
1977 Reijo Karppinen OLS
1978 Kyösti Vilhunen Kampparit
1979 Kyösti Vilhunen 17-v. maaj.
1980 Esko Heltola Veiterä
1981 Raine Salminen Akilles
1982 Reijo Karppinen OLS
1983 Reijo Karppinen OLS
1984 Seppo Jolkkonen A-maaj.
1985 Eino Keinänen Vastus
1986 Kyösti Vilhunen Veiterä
1987 Seppo Jolkkonen A-maaj.
1988 Raine Salminen HIFK
1989 Seppo Jolkkonen A-maaj.
1990 Seppo Koskinen WP 35
1991 Juha Niemikorpi OLS
1992 Vladimir Janko Veiterä
1993 Esko Tammilehto WP 35
1994 Esko Tammilehto WP 35
1995 Lauri Segerman PaSa Bandy
1996 Eino Keinänen ToPV
1997 Pertti Koponen Botnia
1998 Tuomo Säävälä HIFK
1999 Antti Parviainen A-maaj.
2000 Anders Strömbäck ToPV
2001 Timo Tiusanen OLS
2002 Esko Tammilehto A-maaj.
2003 Timo Tiusanen OLS
2004 Esko Tammilehto A-maaj.
2005 Jukka Ohtonen ToPV
2006 Jukka Tirkkonen Veiterä
2007 Jukka Ohtonen ToPV
2008 Timo Tiusanen OLS
2009 Samuli Niskanen OLS
2010 Jukka Ohtonen HT-Bandy
2011 Ari Kukkonen HIFK
Juha Laitinen HIFK
2012 Antero Levänen Kampparit
2013 Esa Määttä 17-v mj.+Botnia
2014 Arto Loukkola OLS
2015 Antero Levänen Kampparit

2016 Esa Määttä Botnia

VUODEN JUNIORIVALMENTAJA

1973 Vastuksen valmentajat (5)
1974 Börje Holmqvist KarakP
1975 Kalevi Siniaalto Vastus A
1976 Urho Laakkonen Vastus
1977 Vesa Paananen ToPV
1978 Vesa Paananen ToPV
1979 Kyösti Ylinenpää RoPS
1980 Lauri Sormunen OLS A
1981 Reijo Saastamoinen RoPS
1982 Jorma Turpeenniemi Nuorten maajoukkue
1983 Esko Järveläinen WP 35
1984 Pekka Liikanen 17-v. mj.
1985 Kari Sairanen Kampparit
1986 Kalervo Aalto OPS
1987 Eero Tikanoja Kampparit
1988 Antti Parviainen 19-v. mj.
1989 Veikko Koppari LRK
1990 Pekka Ripatti Kampparit
1991 Pentti Riitahaara Narukerä
1996 Raimo Kantola Veiterä
Juha Tujula Veiterä
1997 Jouko Visuri Narukerä
1998 Eino Silvekoski ToPV
1999 Kalevi Immonen OLS
2000 Antero Levänen Kampparit
2001 Heikki Kerkelä ToPV
2002 Kari Vesalainen Narukerä
2003 Antero Levänen Kampparit
2004 Aku Karhunen 15-v mj.
Mauri Kåhlman 15-v mj.
2005 Mauri Kåhlman Vastus
2006 Ari Koivuniemi OPS
2007 Esa Määttä Botnia
2008 Veikko Viuhko PaSa Bandy
2009 Pertti Helin JPS
2010 Mauri Kåhlman 19-v mj.
Timo Tiusanen 19-v mj.
2011 Olli Manninen Kampparit
2012 Esa Määttä 15-v mj.+Botnia
2013 Esa Määttä 17-v mj.+Botnia
2014 Mika Hyppönen JPS
2015 Mika Hyppönen JPS

2016Timo Haikonen Botnia

VUODEN EROTUOMARI (PARI, KOLMIKKO)
1973 Reino Koskinen Turku
1974 Taisto Enckell Hki
1975 Teuvo Ruuttu Hki
1976 Gunnar Hellgren – Fjalar Åsten Hki
1977 Kalevi Ruuttu – Teuvo Ruuttu Hki
1978 Kalevi Ruuttu – Teuvo Ruuttu Hki
1979 Kalevi Ruuttu – Teuvo Ruuttu Hki
1980 Kalevi Ruuttu – Teuvo Ruuttu Hki
1981 Gunnar Hellgren – Kyösti Manninen Hki
1982 Kalevi Ruuttu – Teuvo Ruuttu Hki
1983 Teuvo Ruuttu – Kaj Wallen Hki
1984 Teuvo Ruuttu – Kaj Wallen Hki
1985 Esko Talma – Kari Talma Kemi
1986 Ei valittu
1987 Eero Aho – Timo Keltanen Hki
1988 Teuvo Ruuttu Hki
1989 Kari Talma Kemi
1990 Matti Buuri Lpr
1991 Eero Aho Hki
1992 Tuomo Fasta -Taavi Sulander Hki
1993 Kaj Wallén – Eero Aho – Timo Keltanen Hki
1994 Kaj Wallén Hki
1995 Ilkka Tamminen Keminmaa
1996 Kaj Wallén Hki
1997 Kaj Wallén Hki
1998 Ilkka Vainikka Lpr
1999 Eero Aho Hki
2000 Kaj Wallén Hki
2001 Ilkka Vainikka Lpr
2002 Kaj Wallén Hki
2003 Ilkka Vainikka LPR
2004 Kaj Wallén Hki
2005 Ilkka Vainikka LPR
2006 Tapio Siniaalto Oulu
2007 Kaj Wallén Hki
2008 Kaj Wallén Hki
2009 Juha-Matti Kanniainen Oulu
2010 Kaj Wallén Hki
2011 Ilkka Vainikka Lpr
2012 Kaj Wallén Hki
2013 Petri Kuusela Tornio
2014 Kaj Wallén Helsinki
2015 Petri Kuusela Tornio

2016 Tero Tuhkanen Mikkeli

VUODEN LINJURI
1994 Eero Aho Hki
1995 Tapani Korhonen Jkylä
1996 Mauno Tuunainen Hki
1997 Timo Keltanen Hki
1998 Miikka Poikselkä Hki
1999 Timo Keltanen Hki
2000 Mika Mutanen Oulu
2001 Timo Keltanen Hki
2002 Terho Piirala Hki
2003 Miikka Poikselkä Hki
2004 Jyrki Rekilä Oulu
2005 Jyrki Rekilä Oulu
2006 Taavi Sulander Hki
2007 Veijo Vainio HEK
2008 Antti Malaska Hki
2009 Simo Pyysing Lpr
2010 Veli-Matti Salmi Tornio
2011 Veli-Matti Salmi Tornio
2012 Jyrki Rekilä Oulu
2013 Mats Gustafsson Porvoo
2014 Tom Niiranen Varkaus
2015 Tom Niiranen Varkaus

2016 Antti Malaska Helsinki

VUODEN FAIR PLAY-JOUKKUE
1973 Vastus 70 min
1974 LaPa 95
1975 LaPa 100
1976 –
1977 –
1978 –
1979 Veiterä 370
1980 OLS 265
1981 Veiterä 310
1982 OLS 290
1983 OLS 220
1984 Botnia 265
1985 Botnia 265
1986 Botnia 240
1987 Akilles 255
1988 OLS 215
1989 OPS 245
1990 OPS 335
1991 Botnia 305
1992 Akilles 315
1993 WP 35 265
1994 Veiterä 275
1995 WP 35 340
1996 ToPV 460
1997 Veiterä 180
1998 WP-35 180
1999 WP 35 355
2000 ToPV 390
2001 ToPV 340
2002 ToPV 355
2003 Vastus 275
2004 OLS 370
2005 WP 35 315
2006 Narukerä 480 Vastus 480
2007 ToPV 470
2008 ToPV 325
2009 Kampparit 320
2010 Kampparit
2011 Narukerä
2012 WP 35
2013 Narukerä 310
2014 Mikkelin Kampparit 385
2015 OLS 350

2016 Botnia 395

POIKATOIMINTAKILPAILUN PARAS
1973 Vastus 1494 pistettä
1974 Vastus 1354
1975 OPS 1193
1976 Vastus 1303
1977 ToPV 1032
1978 ToPV 1031
1979 ToPV 995
1980 ToPV 921
1981 Vastus 1144
1982 HIFK 733
1983 Botnia 1727
1984 Botnia 1650
1985 Botnia 1607
1986 HIFK 1689
1987 HIFK 1773
1988 HIFK 1570
1989 Narukerä 2191
1990 Narukerä 1750
1991 OLS 2417
1992 Botnia 2755
1993 Veiterä 2521
1994 Veiterä 3127
1995 Botnia 2899
1996 Veiterä 2638
1997 Veiterä 3081
1998 Veiterä 2940
1999 Veiterä 2523
2000 ToPV 3136
2001 ToPV 3537
2002 ToPV 3191
2003 ToPV 2972
2004 ToPV 3948
2005 ToPV 3452

NUORTEN TOIMINTAPALKINTO
2006 Veiterän Luistelukoulu
2007 Botnian Bandy Akatemia
2008 JPS-juniorit junioritoiminta
2009 Juha Lehti, Narukerä
2010 Mikkelin Kampparit
2011 WP 35 ja Porin Narukerä
2012 HIFK-Bandyn nappulatoiminta
2013 Kampparit koululaisturnaus
2014 JPS-juniorit

2016 WP 35 P11 SM- ja P21-MM kisajärjestelyt

VUODEN JÄÄPALLOTEKO
2009 Jani Lahtinen (Tytöt 17-v. MM-hopea)
2010 SJPL:n Lappeenrannan vapaaehtoisorganisaatio
2011 Mikkelin Kampparit, Bandyliigan finaalijärjestelyt
2012 Lappeenrannan UK Bandy Cup puuhamies Jukka Rautio
2013 Pojat 17-v. MM-kulta
2014 Wiipurin Sudet, naisten MM-kisojen järjestelyt
2015 Mikkelin Kampparit Naisten SM lopputurnauksen järjestelyt

2016 Teukka Ulander BL finaalin järjestelyt

MEDIAPALKINTO
2009 Jarmo Färdig, HS
2010 Jääpallokirjoitus: Tuomas Kyrö, Veikkaaja
Erityismaininta Pekka Huovila ja
Yrjö Utti Jääpalloliiton kuvapankin
luominen
Elina Wallin Satakunnan Kansa
Mediateko: HIFK:n Bandy-TV,
Pasi Virtanen ja Joni Hilden
2012 Jääpallokirjoitus: Länsi-Savo
korkealaatuinen ja säännöllinen jää-pallouutisointi
Mediateko: Tuomas Hoppu
Jääpallon ystävät Facebook ryhmä
Vuoden jääpallokuva: Jaakko Avikai-nen, Länsi-Savo
Vuoden amatöörikuva: Mikko Sark-kinen, Oulu
2013 Jääpallokirjoitus: Tapio Neva, Sata-kunnan kahta en vaihda 27.2.2013
Jääpalloblogi: P17-v. joukkueen joh-toryhmä (Jukka Koskinen, Esa Määt-tä, Mikko Helme & Timo Hjelt)
Vuoden jääpallokuva: Cata Portin
Vuoden amatöörikuva: Pekka Huovila
Mediateko: Jouko Visuri & Mikko Heikkilä (Kerämedia: Gigantticorner)
2014 Jääpallokuva: Yrjö Utti, kulmalähtö
Vuoden amatöörikuva: Markku Tiihonen, maalintekotilanne
Vuoden Jääpallokirjoitus: Kimmo Muttilainen, jääpalloilijan erilainen joulu
Vuoden mediateko: Topiantti Äikäs, P15 maajoukkueviestintä
Vuoden Jääpallokuva 2015 Pekka Huovila
Vuoden Jääpallokirjoitus 2015: Tapio Nevan kirjoitus: ne Määtät
Vuoden mediateko 2015: JPS:n Some ryhmän maalikimara kaudella 2014-15
Vuoden kolumnisti 2015: Tuomas Manninen IS.

Vuoden Jääpallokuva 2016 – Oisko ollut jäähyn paikka? / Sami Ranta

Vuoden ”Some” 2016 – Jääpallon ystävät/Tuomas Hoppu

Vuoden mediateko 2016 – Vaakku TV / Jani Venho ja P.Virtanen  (MM21 Varkaus, SM-P15 Helsinki, ja Porvoo Mo

Vuoden Bandyblogisti – Tuomas Manninen

Vuoden Jääpallodokumentti: Määttä-dokumentti / Magnus Eklöv

Erityismaininta – HIFK P15 SM kisojen kotisivut

Bandyliigan finaali

Yhteistyökumppanit

outsource
outsource
outsource
pocal
pocal
pocal
vikingline
vikingline
vikingline
enics
enics
enics
tuolimies
tuolimies
tuolimies
marli
marli
jtk
jtk